Spoločenské šaty na promócie

Promovaná študentkaPo nespočetných absolvovaných prednáškach, ktoré sa niekedy zdali byť večnosťou... po dlhých rokoch strávených a neraz aj nocami prebdenými nad učebnicami ste sa predsa dočkali a už čoskoro Vás čaká tá najpríjemnejšia povinnosť vysokoškolského štúdia – PROMÓCIA.

Táto príležitosť je ešte o to príjemnejšia, že sa môžete elegantne obliecť a predviesť ľuďom, na ktorých Vám najviac záleží a ktorí sú samozrejme už aj v tejto chvíli na Vás patrične hrdí, no v neposlednom rade sa môžete ukázať pred Vašimi profesormi, ktorí si Vás teraz budú o čosi viac vážiť.

Aké šaty vybrať na promócie?

Šaty na promócieV prvom rade je potrebné si uvedomiť, že sa môžete obliecť do spoločenských šiat, ktoré sa Vám páčia a uznáte za vhodne pohodlné, nakoľko doba ide dopredu a nie je povinnosťou sa riadiť kódexom do poslednej bodky. No treba brať do úvahy hlavne to, že Vaše šaty na promócie Vás budú reprezentovať a odzrkadľovať Vaše postavenie v spoločnosti. Určite je hlavne vo Vašom záujme aby ste sa pred svojimi profesormi, rodičmi, známymi a aj sami pred sebou ukázali v čo najlepšom svetle.

Ak chcete na Vašej promócii zažiariť a patriť medzi dámy, ktoré vedia, aké spoločenské šaty sa na takúto akciu hodia, tento článok je venovaný práve Vám.

Nakoľko promócia je konzervatívnou spoločenskou udalosťou a odohráva sa na pôde univerzity (resp. v divadle a pod.), šaty by mali byť vhodne prispôsobené. Z pohľadu niekoľkých faktorov ako ročné obdobie, potreba voľnosti pri pohybe a samozrejme spoločenská etiketa sa na promócie najviac hodia:

  • dlhé šaty pod kolená, poprípade mierne nad kolená, no žiadne minisukne, aj keď prítomní páni by sa tomu nepohnevali
  • šaty na promócie sa odporúča vyberať v tmavších farbách ale v dnešnom modernom svete to nie je nutnosťou
  • nevyhnutnosťou k spoločenským šatám sú silónové pančušky, nohy by nemali byť totiž „obnažené“
  • topánky sa podľa kódexu spoločenskej etikety odporúčajú s uzavretou špičkou
  • keďže ide o dennú spoločenskú akciu, vyvarujte sa hlbokým výstrihom, odhalenému chrbtu a ramenám aby ste sa nedostali do spoločenského trapasu
  • ak aj napriek tomu túžite po odhalených ramenách, väčšom a vyzývavejšom výstrihu, zaobstarajte si bolero alebo štólu aspoň pre akt odovzdávania diplomov

Čo Vás čaká v deň Vašej promócie

Ladislav Špaček je medzinárodne uznávaným odborníkom na spoločenskú etiketu. Prómocia je udalosť, ktorá je so spoločenskou etiketou jednoznačne veľmi úzko spojená a preto sa nechajte poučiť krátkym videom, ktorého autorom je sám pán Špaček.

B L A H O Ž E L Á M E !

Blahoželáme k promócii!